Elementy systemu PV

Z czego składa się system PV

System PV najczęściej składa się z: 

  • modułów fotowoltaicznych,
  • struktury nośnej lub elementów mocowania,
  • komponentów elektrycznych,
  • regulatorów ładowania i przetwornic,
  • akumulatora lub innego urządzenia gromadzącego energię,
  • okablowania, konsoli podłączeniowej, izolacji.

Systemy autonomiczne 

Autonomiczny system fotowoltaiczny produkuje energię elektryczną dla odbiorcy, który nie jest podłączony do  sieci energetycznej. Generowana energia elektryczna gromadzona jest w akumulatorach i stamtąd jest pobierana. Systemy takie doskonale sprawdzają się w ogrodach, znakach drogowych oraz oświetleniu typu LED.

Systemy powiązane z siecią energetyczną 

System powiązany z siecią współpracuje z instalacją zasilaną z głównej sieci energetycznej. Inwerter przekształca napięcie z prądu stałego (DC) wytworzonego w panelach fotowoltaicznych na prąd zmienny (AC)  na potrzeby użytku domowego (230V).

INWERTERY

Działanie

Inwerter spełnia bardzo ważną rolę w systemach fotowoltaicznych podłączonych do sieci energetycznej. Dzięki inwerterowi prąd stały wytworzony w panelu PV zostaje przetworzony na prąd zmienny możliwy do użycia w energetycznej sieci publicznej. Inwerter kontroluje także wydajność pracy paneli, umożliwiając optymalne działanie względem sieci energetycznej. Zapewnia jednocześnie bezpieczeństwo użytkownika oraz izolację. 

Montaż

Inwertery umieszcza się najczęściej w pobliżu szafy elektrycznej tak, by zapewnić swobodny dostęp w celu wartości i wydajności systemów.