Fotowoltaika

Energia pochodząca z promieniowania słonecznego w okresie jednego roku przewyższa 10 000 razy roczne światowe zapotrzebowane na energię.

W Polsce w ciągu roku słońce dostarcza 1000 kWh energii na 1 mkw. powierzchni. Przetwarzając światło słoneczne można by wygenerować część niezbędnego zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną dla domów, biur, zakładów pracy i miejsc użyteczności publicznej.

W fotowoltaicznych systemach energii słonecznej (systemach PV) ogniwa przekształcają pochłaniane światło bezpośrednio w energię elektryczną.

Panel fotowoltaiczny o powierzchni 1 m2 dostarcza rocznie ponad 150 kWh energii elektrycznej.

Jak dokonać właściwego wyboru takiego systemu?  

Firma M.A.T.Solar  oferuje

systemy fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej, na które  składają się:

  • panele fotowoltaiczne,
  • inwertery,
  • konstrukcje montażowe

 Kompletny system można ostatecznie rozróżnić na:

  • On-Grid
  • Off-Grid
  • Mieszany
  • Off-Grid DC

SYSTEM POŁĄCZONY DO SIECI (ON-GRID)

Najczęściej spotykany system z racji prostoty wykonania składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera, którego zadaniem jest przetworzenie energii wytworzonej przez panele i dostosowanie jej do wymagań sieci energetycznej oraz licznika energii, jeżeli chcemy nadwyżki sprzedawać zakładowi energetycznemu.

Jak działają moduły fotowoltaiczne ?

W fotowoltaicznych systemach energii słonecznej (systemach PV) ogniwa przekształcają pochłaniane światło bezpośrednio w energię elektryczną.

Ogniwa słoneczne składają się z cienkiej płytki słonecznej (półprzewodnika) posiadającej ładunki ujemne (na górze) oraz dodatnie (na dole). Ogniwa półprzewodnikowe wykonane są najczęściej z krzemu zapewniającego właściwe przewodzenie.

W zależności od typu krzemu ogniwo przekształci odpowiedni procent światła słonecznego w energię elektryczną. Kiedy światło słoneczne pada na panel fotowoltaiczny, powstaje strumień ładunków przepływający pomiędzy płytkami półprzewodnika, powodując powstanie prądu elektrycznego.

Standardowe ogniwo słoneczne o wymiarach 10 x 10 cm dostarcza około 1,3 W energii. Ogniw słonecznych praktycznie nie da się wykorzystać osobno. Dlatego tworzy się z nich moduły i łączy się je w tzw. panele PV.

Na przedniej powierzchni paneli PV znajduje się szklana płytka, tył pokryty jest wodoszczelną folią lub również szklaną płytką. Panel zamocowany jest najczęściej w aluminiowym profilu usztywniającym, który ułatwia montaż na strukturze nośnej. Moc panelu lub całej instalacji wyrażana jest jako moc maksymalna w W (Warach) lub kW (Kilowatach). Jest to moc, którą system PV dostarczy przy standardowym promieniowaniu słonecznym. Wartość mocy na m2 zależy od rodzaju ogniwa oraz od jakości paneli.